Be kategorijos

„Languota prijuostė“: (ne)Mano mieloji virtuvė.

Nes Egidija šitaip sugalvojo, net ir tingėdama.

Virtuvės mano gyvenime egzistuoja dvi.

Virtuvė numeris vienas (numeracija tokia, nes taip patogiau pasakoti, jokios kitos reikšmės tasai vienetas neturi), aka virtuvė barake.

Aš nežinau, ar virtuve galima vadinti patalpą su dviem kriauklėm, aštuoniom elektrinėm kaitvietėm, kurių viena neveikia ir vienu neva tai stalu. Aj, dar yra šiukšliadėžė. Ir pora užrašų, ant sienos priklijuotų. Tvarkai palaikyti.

Visa kita gyvena kambaryje. Na, tie abu einami puodai ir tas didelis, kur anksčiau gyveno po lova. Keptuvytė ir keptuvė be rankenos. Dar turim mikserį ir pora tarkų. Samtį, rankinę sulčiaspaudę ir plaktuką mėsai. Šaldytuvą, kurio aukštis gal koks metras (trims žmonėms), ir krosnelę ant jo. Toji krosnelė iš tikrųjų yra pasityčiojimas, bet studentai – padarai neišrankūs. Neturim bulvių grūstuvo ir mikrobangės. Bet turim B kambarį, o B kambarys turi ir bulvių grūstuvą, ir mikrobangę.

Dar turim spintelę. Joje gyvena prieskoniai. Daug daug prieskonių. Dar duona, medus ir sausainiai. Šalto laikymo nereikalaujantis alkoholis ir aliejus. Džiovinti vaisiai ir lėkštės. Cukrus, šiaudeliai ir nenaudojami puodeliai. Ir dar gyvas velnias visko. Kai tą spintelę tvarkau ir viską iš jos iškraunu, siekdama visus kampus išvalyti, labai stebiuosi, kaip visa tai ten telpa. O ant spintelės gyvena virdulys, kokios dvidešimt devynios arbatos rūšys (neperdedu, visokių plikomų žolių pas mus tiek, kad jau ir pačioms sudėtinga išsirinkti, ką gersim, todėl jei paklausi: kokios tau? dažniausiai išgirsi: belekokios), kokie penki puodeliai ir įrankiai rūžavam gėlių vazonėly. Ieva spintelę keikia, nes toji stovi prie jos stalo ir visi saldainiai pasiekiami net nuo kėdės užpakalio nepakėlus. O po spintele gyvena dėžės su stiklainiais ir obuoliai. Labai patogus reikalas toji spintelė, iš tikrųjų. Tik sunki nenormaliai, net stumdyti sudėtinga.

Visokiems maistiniams reikalams dar egzistuoja lentyna, šalia šaldytuvo stovinti. Ten gyvena miltai ir einamiausias maistas, t.y., kruopos, kurių rūšių įvairove su kokiu nedideliu prekybcentriu pasivaržytumėm, ir makaronai (ania, Ieva?). Ir daržovės. O už lentynos gyvena bulvės. Kartą jos maiše ėmė pūti ir kambaryje jautėsi neaiškus kvapas. Visą pusdienį kambario kampus uostinėjom, kol supratom, kur negerumai. Tai va, jei laikot bulves už lentynų paslėptas, kartais pažiūrėkit, kaip jos gyvena.

Kaip vyksta gaminimas tokiomis sąlygomis, klausiate. Paprasta viskas. Jei/kol nereikia viryklės, viskas vyksta kambaryje. Poreikiui atsiradus – kelionė virtuvėn. Mums tai kas, kambario durys kone prieš virtuvę, toli eiti nereikia, visai gyvent galima.
Dargi. Barako virtuvė – puiki vieta megzti ryšiams įvairaus plauko ar paaiškinti tam trečiakursiui psichologui, kad prieš ką nors dedant į keptuvę su aliejumi, ją reikėtų įkaitint. Dar virtuvė tinka arbatai gerti, kai svečiai sugyventinėms trukdo. O vieną kartą mes ten net gimtadienį šventėm. Daugiafunkcis įrenginys tokia virtuvė. Bet ne mano.

Virtuvė numeris du yra virtuvė namuose.

O čia situacija tokia graudi, kad jau seniai juokinga. Mano namuose gyvena padaras. Sąlyčio taškų mažai belikę, virtuvė, deja deja, – vienas jų. Stalviršis viršum spintelių padalintas pusiau. Stalas – irgi. Vienu metu ten netgi buvo linijos, tai pažyminčios. Paskui šita idėja triukšmingai išgyvendinta, nes vaikai tai abiejų, jiems linijos trukdo. Bet aš ne apie tai. Ok, ok, tik truputį, kitaip neišeis.

Labiausiai virtuvėje myliu orkaitę. Ji kažkokia flegmatiška, nors senatve kaltinti negalima, bet vis tiek myliu, nes niekas nėra tobulas. Dar myliu virdulį, iš kurio vanduo keistai bėga. Ir tą spintelę, kurioje gyvena kava ir arbata. Ji pasižymi tuo, kad galima tvarkyti kasdien, o vis tiek – bardakas. O toje, kur gyvena birūs produktai beigi skysčiai salotoms gardinti ir padažams gaminti, kartą acto rūgštis stipraus koncentrato kažkokiu neaiškiu būdu išsipylė (aha, pati). Pusę metų kvepėjo vos pravėrus. Su spintele prieskoniams ir panašiai velniavai bėda ta, kad ji, rodos, traukiasi. Ir kuo daugiau visokių aguonų-esencijų-kukurūzų krakmolų ten kraunama, tuo ji labiau mažėja. Bjaurybė, kitaip nepavadinsi.

Užtat mikseris problemų nekelia. Jam koks milijonas metų, o vis tiek plaka ir gesti neketina. Pjaustyklę irgi tobulą turiu – kai jau pertrauki pirštu netyčia, žinok, dvi savaites juntama bus, o pirmas tris dienas – dar ir baisiai skaudžiai. Užtat duonkepė kainavo dvidešimt ar trisdešimt litų, nes dėvėta, o kaimo turgaus dalyje, kurioje parduodami sendaikčiai, niekas nesuprato, kam tas keistas aparatas reikalingas. Patys kalti. Beje, kad jau prakalbome apie turgų – ten būna visokių gražių lėkščių ir šaukštų ledams po litą ar du. Tokie labai linkę apsigyventi kur nors mano virtuvėje. Padėklai – irgi. Gėris neišpasakytas.
O mikrobangė gyvena ant šaldytuvo trisdešimt centimetrų nuo lubų. Gerai, kad padaro.

Dar virtuvėje gyvena televizorius, nes visai smagu, kai kas nors bamba, o kompą atsinešti tingi. Užtat vaflinė ir retai naudojamos formos gyvena rūsyje. Labai patogus reikalas tokie rūsiai, ypač, jei durys į laptinę kone iš virtuvės. Aj, tiesa, virtuvė neturi durų. Nes tą sieną, kur jos kadais buvo, išgriovė. Ir ji dabar tokia labai bendra erdvė, nepasislėpsi ir labai norėdama. Todėl viskas čia ir vyksta, svarbiausi pokalbiai ir daugiausiai juoko. Tiesa, karai visi irgi virtuvėje, bet tai niekaip jos karmai, aurai beigi biolaukui nekenkia. O kai Do buvo mažas ir Tinkio-Vinkio pilve parodytas lokys jį išgąsdino, atbėgo slėptis virtuvėje po stalu. Tai irgi šį tą sako, ania? O kartais virtuvėje geriau nesirodyti, nes vaikai, visgi, būna labiau mamos.

Ką tik permečiau akimis, kiek prirašiau. Saiką, moterie, jausk, todėl gana. Žodžiu, ir šita – ne mano, bet kai tokią turėsiu… Ok, naivumas-on, lauksiu temos apie svajonių virtuvę.

Tai šiek tiek paaiškina mano nenormalumą. Juk paaiškina?

Edit: melavau. Po ką tik atliktos arbatų inventorizacijos paaiškėjo, kad jų mes turim 41 skirtingos rūšies.

Susiję įrašai

10 Komentarai

 • Komentuoti
  Justas
  2010.12.29 02:57

  Man patinka, kaip Tu rašai.
  Ir kažkaip skaitydamas vis jaučiu sklindančią matematiką.. 😀 Vis lenda mintys apie teoremas, įrodymus ir t.t.. ką tai galėtų reikšti? 😀

 • Komentuoti
  egidija
  2010.12.29 09:14

  perskaičiau vienu ypu. taip viska pažįstama iš seniau – bendrabučio virtuvė su viena degančia skyle, kubinio metro šaldytuvas, mokėjimas apsieiti minimaliais indais, milijonas arbatų. ir gyvenimo dramos kitoj virtuvėj. Tu nusipelnei svajonių virtuvės, ir Tu ją turėsi. Tikrai.

 • Komentuoti
  Insolente.
  2010.12.29 15:02

  Ačiū, Justai.
  O tai reiškia nebent tiek, kad chemfakas pernelyg arti mifo. Tu persismelkei tos neteisingos dvasios ir dabar visur matai ne tai, ką reikėtų matyt. 😀

  Bet tos bendrabučio virtuvės kiek užgrūdina ir išmoko džiaugtis dalykais, kurie šiaip jau atrodytų savaime suprantami, ar ne? Turėsiu. Ačiū. 🙂

 • Komentuoti
  Viktorija
  2010.12.29 22:00

  Aš pati barake negyvenau, bet žinau, kokie šedevrai jame gali gimti. Mano grupiokai, pavyzdžiui, balkone alų darydavo 🙂

 • Komentuoti
  Septyni virtieniai
  2010.12.30 17:26

  Ir man patinka kaip tu rašai.

 • Komentuoti
  Insolente.
  2010.12.30 22:52

  Va čia ir visa bėda – balkono savo tai nėėėėr. :S

  Ačiū, Dalia.

 • Komentuoti
  Asta
  2010.12.31 10:07

  Skaitydama apie gyvenimą barake dažnai pagaunu save galvojančią, kad velnias, kokios gyvenimo patirties aš neturėsiu! Taip smagiai susiskaito tie pasakojimai, ak ak 🙂

  Linkiu vieną gražią dieną sulaukti ir trečiosios virtuvės – užvis gražiausios ir nuostabiausios 🙂

 • Komentuoti
  Insolente.
  2011.01.03 06:52

  Tas tiesa. Barakas yra tai, ką siūlyčiau praeiti visiems, jei tik galimybės leidžia. 🙂

  Ačiū.

 • Komentuoti
  Asta
  2011.01.03 09:32

  Aš irgi be barakinės patirties, tad labai įdomu apie ją pasiskaityti. Super (ne)nuosavų virtuvių pristatymas. Įsivaizduoju, kok pasakojimas apie nuosavą virtuvę būtų!

 • Komentuoti
  Insolente.
  2011.01.04 20:25

  Ačiū, Asta.
  Ir bus! Kada nors. 🙂

 • Parašyk komentarą