Duonos ir bandelės/ Garnyrai, pagardai, padažai/ Mėsos patiekalai/ Rimtas maistas

Akimirkos ir pitos vasarai

DSC_1048_2

reikia atostogų, – sako gydytoja, patikrinus akis. aš linksiu galva ir įsivaizduoju save, gulinčią paežerėj bamba prieš saulę, kur vėjas vis bando užverst knygos lapus, o kvapas, pramaišiui – įkaitusios žolės, ežero vandens, degančių malkų – per nosį tiesiai į parasimpatinę nervų sistemą siunčia vasarą

vėjas vietoj plaukų džiovintuvo ir palapinės karštis iš ryto

visa buitis ir rūpesčiai (kurių, jei jau visai atvirai, aš neturiu, kai tik pakankamai gerai apie tai pagalvoju) likę tarp mūro sienų kartu su padažytom blakstienom ir monitoriais, akys blizga ir galvoj neūžia – švaru ir tuščia, tik šviesios ir besvorės mintys, nuraunančios ir išnešančios idėjos

bet tai kiek nedaug tereikia – poros dienų, kai galima išeit be striukės – ir akimirkai pamiršti visas italijas, graikijas ir zanzibarus, kalnus, salas ir tropinį karštį. akimirką atrodo, kad pavargusias akis (ir šiek tiek – dūšią) pataisyt gali tik vasara prie lietuviško ežero, žemuogių eilutė ant smilgos ir nuo saulės įraudę skruostai


DSC_1090_2šitos pitos bus sezono hitas, nusprendėm su K. sekmadienį. kepsim jas iš anksto ir vešimės į pamiškes, kaisim grilių ir kepsim jautienos burgerius. vietoj majonezo tepsim jogurtinius padažus ir bus o-dievai-kaip-gerai. kaip visada, kai vasara. kaip buvo sekmadienį

pitų receptą radau Uri Scheft knygoj Baking Breads, katroj viskas, kaip supratot, apie duoną ir duonai. o duoną aš mėgstu, todėl kai pamačiau pitas, kurios kepamos keptuvėj, ilgai laukt nereikėjo ir rankos kažkaip pačios, be atskiro smegenų įsikišimo, pasinešė link miltų ir mielių. o tada patekau į visai kitą pitų pasaulį – jei tos, apie katras pasakojau anksčiau, yra plonasienės ir kiek traškios, tai šitos storos ir labiau primena duonines bandeles – labai labai geros pitos. tiesa, recepto autorė siūlo apkepti jas po 2-3 minutes iš kiekvienos pusės, bet aš varčiau kas minutę, nes taip lengviau sukontroliuot, kad nepradėtų degt, be to, pastebėjau, kad kišenė išsipučia tolygiau

tai, ką siūlau į jas sudėt, grynai fantazijos reikalas – lygiai taip pat šauniai tiktų humusas ir falafeliai, tepama varškė ir grilintos daržovės, vištiena ir sūris ar kaip duona sumuštiniams. dar labai patogu prikraut vidun salotų ir neštis į darbą, ypač, jei jūsų darbe, kaip ir mano, nėra mikrobangės, o jūs vis tiek užsispyrusiai valgot namų maistą

Pitos, keptos keptuvėje

SPAUSDINTI RECEPTĄ
Kiekis: 8 pitos

Ingredientai

 • 350 ml kambario temperatūros vandens
 • pakelis sausų mielių (7 g)
 • 550 g miltų*
 • 20 g cukraus
 • 15 g druskos

GAMINAM

1

Į didelį dubenį pilam vandenį ir suberiam mieles. Išmaišom. Suberiam miltus, cukrų ir druską. Šaukštu maišom tol, kol maišosi (arba maždaug minutę minkom ant plaktuvo uždėję tešlos minkymo antgalį). Kai nebesimaišo, minkom rankomis. Jei vos pradėjus minkyti akivaizdu, kad tešla per kieta (tešla visiškai nelimpa prie delnų) arba per skysta (tešla taip labai limpa prie delnų, kad minkyti praktiškai neįmanoma), po šaukštą dedam vandens ar miltų.

2

Minkom tešlą tol, kol ji pasidaro elastinga ir beveik nelimpa prie delnų. Jei minkot plaktuvu - maždaug 3 minutės vidutiniu greičiu. Išminkytą tešlą išverčiam ant miltuoto paviršiaus. Imam vieną tešlos kampą, jį tempiam, kol tempiasi, bet dar neplyšta, ir lenkiam į tešlos centrą (iliustracija čia). Pasukam tešlą 90 laipsnių ir vėl tempiam kampą ir lenkiam. Šitaip darom 12-15 kartų, kol susilanksto dailus tešlos kamuolėlis su keliomis siūlėmis per vidurį.

3

Didelį dubenį pabarstom miltais ir dedam į jį tešlą siūlėmis žemyn. Lengvai pabarstom miltais, pridengiam švariu virtuviniu rankšluosčiu ir kildinam maždaug 30 minučių, kol tešlos tūris padidėja 50-čia procentų.

4

Pakilusią tešlą atsargiai išimam iš dubens. Tešlos neminkom ir kitais būdais nebandom mielių ten prigamintų dujų išleist. Tempdami už kampų ištempiam iki maždaug 2,5-3 cm stačiakampio. Perpjaunam jį išilgai pusiau, kiekvieną dalį padalijam į keturis gabalėlius.

5

Miltais pabarstom didelę kepimo skardą. Imam vieną gabalėlį tešlos, pirštais surenkam visus keturis kampus, lengvai suspaudžiam, kad suliptų - tokius būdu iš stačiakampio pavyksta kamuolėlis su tešlos siūle per centre. Jį šiek tiek suplokštinam lengvai paspausdami delnu ir dedam ant miltuotos skardos siūle žemyn. Pakartojam su likusiais 7 gabalėliais, apibarstom miltais, pridengiam rankšluostėliu ir paliekam kilti maždaug 40 minučių.

6

Kai tešla pakyla, ant didelės kaitros kaičiam sausą keptuvę. Darbastalį pabarstom miltais, imam vieną pakilusį tešlos gabalėlį, perkeliam ant darbastalio ta pačia puse žemyn, kuria kilo, ir keliais kočėlo judesiais iškočiojam iki maždaug 8 mm storio ir 13-15 cm skersmens. Keptuvėje kaitrą sumažinam iki vidutinės ar kiek į mažesnę pusę (kelias pitas iškepę pajusit, kiek reikia), dedam pitą ta puse, kuri buvo viršuje, žemyn, uždengiam ir kepam maždaug minutę. Apverčiam, vėl uždengiam, kepam dar minutę. Jei svyla, mažinam ugnį, jei visai neskrunda, kaitrą padidinam. Šitaip pitą kas minutę vartom tol, kol po kažkurio apvertimo (dažniausiai - po trečio) ji ima staigiai pūstis - kai pita išsipučia ir yra dailiai apskrudus, ji iškepus. Dedam iškepusią pitą į lėkštę, o lėkštę - į maišelį. Maišelį užlenkiam ir jo kraštą užkišam po lėkšte, kad garai nepabėgtų - šitaip pita ir suminkštės, ir ilgiau išliks šilta.

7

Kol kepa pirma pita, kočiojam antrą. Po kiekvienos pitos keptuvę išvalom popieriniu rankšluosčiu, kad neliktų miltų, kurie labai svyla. Pitas kraunam vieną ant kitos ir laikom maišely, kol ateis laikas valgyt.

8

Nesuvalgytas pitas reikia sandėliuoti šaldytuve, o prieš valgant pašildyt keptuvėj, orkaitėj ar ant grilio. Jos puikiai šaldosi - kiekvieną atskirai reikia suvyniot į kelis sluoksnius plėvelės, sluoksnį folijos ir įdėt į maišelį: šaldiklis džiovina, tad reikia maksimaliai nuo to apsaugot. Atšyla per pora valandų, pašildytos nedaug skiriasi nuo ką tik keptų.

PASTABOS

* miltus reikėtų naudot tokius, katrie turi 11-12% baltymų (pasak knygos autorės - 11.7%) (t.y., toje lentutėje, kur rašo, kiek kalorijų 100-e gramų, toj vietoj, kur rašo baltymus, turėtų būt 11-12 g). aš tokius radau lidle - 550C

Maltos jautienos kepsneliai

SPAUSDINTI RECEPTĄ
Kiekis: 12 nedidelių kepsnelių arba 4 dideli kepsniai

Ingredientai

 • 500 g kokybiškos maltos jautienos
 • 4 skiltelės česnako
 • 1/2 nedidelio svogūno
 • šaukštelis druskos
 • 1/2 šaukštelio šviežiai maltų pipirų
 • 1/2 šaukštelio garstyčių
 • aliejaus kepimui

GAMINAM

1

Česnaką labai smulkiai supjaustom, o dar geriau - sutraiškom. Svogūną supjaustom mažiausiais, kokiais mokam, kubeliais.

2

Į jautieną sudedam česnakus ir svogūnus, suberiam druską ir pipirus, įdedam garstyčių. Viską labai gerai išminkom. Mėsą padalijam į 12 (arba 4) dalių. Iš kiekvienos suformuojam kamuolėlį, jį suspaudžiam iki maždaug centimetro storio (kepdami susitrauks ir išsipūs). Pagamintus kepsnelius dedam ant lėkštės, uždengiam maistine plėvele ir leidžiam pabūt šaldytuve pora valandų.

3

Storadugnėje keptuvėje ant vidutinės kaitros įkaitinam šaukštą aliejaus. Rikiuojam kepsnelius ir kepam po 3-4 minutes iš kiekvienos pusės (4-5, jei kepam kepsnius). Arba kaitinam anglis ir dedam ant grotelių - čia kepimo trukmę nusakyti sunku, bet dar nieks nenumirė suvalgęs jautienos teisingai - dar rausvos.

Tzatziki padažas

SPAUSDINTI RECEPTĄ
Kiekis: 4 porcijos

Ingredientai

 • trumpavaisis agurkas
 • 400 g graikiško jogurto
 • 2 skiltelės česnako
 • pundelis krapų
 • druska
 • pipirai

GAMINAM

1

Agurką sutarkuojam stambia tarka ir pabarstom druska. Paliekam 10-čiai minučių. Per tą laiką agurkas išskiria sultis, kurias nuspaudžiam ir jau sausesnius agurkus dedam į padažą. Ten pat dedam ir sutraiškytas česnako skilteles ir smulkiai supjaustytus krapus. Įmalam pipirų ir gerai išmaišom. Ragaujam ir jei trūksta, įberiam dar druskos. Leidžiam pastovėt bent 5 minutes ir tiekiam.

Pitos su jautiena ir tzaziki padažu

SPAUSDINTI RECEPTĄ
Kiekis: 4 porcijos

Ingredientai

 • 4 pitos
 • 12 nedidelių jautienos kepsnelių (arba 4 dideli)
 • tzaziki padažas
 • ryšelis salotų lapų
 • keli pomidorai
 • sauja ridikėlių

GAMINAM

1

Jei gaminam namuose - jautienos kepsnelius suformuojam tuomet, kai paliekam tešlą pirmam kilimui, ir pradedam kept maždaug tuomet, kai jau įpusėjam pitų kepimą. Tuomet dar šiltas pitas įplėšiam ir atidarom, tepam padažo, guldom salotų lapus ir supjaustytus ridikėlius bei pomidorus, ant jų - jautieną. Ant viršaus užpilam dar šiek tiek padažo ir valgom nedelsiant.

2

Jei gaminam lauke - pitas išsikepam iš anksto ir laikom maišelyje. Jautieną suformuojam kelios valandos prieš numatomą kepimą ir laikom šaltai. Atėjus laikui valgyt, iškepam jautienos kepsnelius, iškepusius uždengiam folija, kad neatvėstų, ir ant grotelių guldom pitas - jei grilis labai karštas, saugiau yra kiekvieną suvyniot į foliją, kad neapdegtų greičiau nei sušils.

Susiję įrašai

No Comments

Parašyk komentarą