Blynai/ Desertai/ Desertai be orkaitės/ Mieliniai kepiniai/ Pusryčiai

Ašaros ir pasiruošimai išvarymui: didelis ir storas mielinis blynas

rodos, tada man buvo kokie ketveri. situaciją daugiau žinau nei atsimenu, tik vienas momentas labai ryškus – nuo ašarų besiliejantys raudonai oranžiniai ornamentai ant sofos ir kūkčiojimas: tas, kur burbulais per krūtinę, tas, kur negali įkvėpt, tas, kur visos pasaulio neteisybės vienu metu visu sunkumu supuola į vieną mažą širdukę. nes rodė dokumentiką apie liūtus. ir liūtą nušovė

ir šitaip aš aiškinuos – ėėė, žiū, ne gyvenimas mane sulaužė, aš visuomet buvau tokia, pasaulį ašarom skiedžianti. ir todėl, kai verkiu kas trečioj this is us serijoj (bet jis toks geras, tooooks geras), kai verkiu, nes pykstu dėl paliktų nešvarių indų ar neteisybės darbe, kai verkiu, nes mane erzina, liūdina ir skaudina – hello, world, čia yra mano reakcija į tave ir tai, koks tu kartais būni nesąžiningas. nes aš viską padariau gerai ir teisingai, o liūtas vis tiek mirė – ir niekas, joks mano veiksmas, joks nuo manęs priklausantis dalykas negalėjo to pakeist. galiu rinktis tik tai, kas bus po to. ir aš renkuosi ašaras. ir nustoti dėl jų teisintis, liautis ieškot _normalesnių suaugusio žmogaus reakcijų_ – fak it, nė viena jų nėra normali. nes arba blokuoji gražiom instagramo nuotraukom ir is feeling happy feisbuko postuose, nes nuėjai į kiną ir omg, kaip tai viską keičia, arba išveiki: šaukimu ant niekuo dėtų, pasyvia agresija, alkoholiu, geiminimu, gulėjimu embriono poza ant sofkės, you name it (dar, žinoma, yra savanorystė ir pagalba kitiems, kur bandai būt proaktyvus ir imtis veiksmų, kad pasaulis liautųsi eit velniop – bet ne apie pasaulį čia, apie žmones – ir jie kada nors vis tiek susimaus, ir nebepavyks to pataisyt _didesne doze gerumo_, ir liksi vienas su savim ir tuo, kad stengeisi, bandei, darei, dūšią sudėjai, o viskas, ką gavai atgal – išdistiliuotas nusivylimas (nesupraskit manęs netesingai – tai yra sveikintinas ir turbūt teisingas būdas dealint su pasauliu, tik neveikia šimtu procentų))

yep, čia yra geras būdas pradėt šitą šventinę – blynų, meilės ir patriotiškumo – savaitę; nes visaip nutinka: žiema gali slėgt nepaisant suvalgytų pončkų kiekio, valentinas gali neateit su puokšte gėlių ir saldainėm (arba ateit, bet ne tas, arba ateit, bet ne taip), net gali imt atrodyt, jog geriau valstybę valdytų tikri gandrai – pridėtinės vertės sukurtų tiek pat, tik kenktų mažiau, nerodytų kasdien visais įmanomais būdais, koks tu, mielas mokytojau, medike, policininke, gaisrininke, verslininke, paprastas pilieti, esi nereikalingas – ir visa tai yra normalu, ir visa tai yra neteisybės, dėl kurių legalu truputį paverkt

ir, ironija, meile mano garbiniuotais plaukais, aš visa tai kalbu rytą, pradėtą šokiais – kai grįžus po sporto rodžiau K. teisingus būdus pradėt dieną ir iš paskutinių po štangų likusių jėgų šokau taip, kaip šokama akimirkai užmiršus, jog dar – ne pavasaris (bet čia turbūt todėl, kad ašarų momentais – nelabai matyt klaviatūra)


murtabak (martabak) – pietų azijoj ir aplink kepami ir gatvėse pardavinėjami blynai. jų būna labai visokių – šitaip vadinamas ir plonos tešlos aliejuj keptas blynas su daržovėm, mėsa ir/ar sūriu, ir didelis, storas, pusiau perlenktas mielinis blynas, įdarytas kondensuotu pienu, šokoladu ir riešutais, dar vadinamas murtabak manis ir kepamas Indonezijoj

ir jei aš neturėjau pakankamai priežasčių ten vykt (yeah, right), dabar tikrai turiu, nes jei ir kitas maistas yra tokio gerumo, koks yra šitas blynas (plius klimatas, plius vaizdai) – nėra tinkamesnės šalies atostogoms (tik reik įsigyti kelnes su guma ir nuo krūtinės platėjančių suknelių)

o principas labai paprastas – užmaišoma kiek pagerinta mielinė tešla (su kiaušiniais ir pienu, bet be riebalų), šiek tiek pakildinama, pilama į sviestuotą keptuvę ir lėtai kepama nevartant. kadangi viena blyno pusė būna negavus tiesioginio karščio, ji nepasidengia plutele ir lieka porėta – į ją labai gerai susigeria sviestas ir kondensuotas pienas. paskui nepagailima šokolado ir riešutų, lenkiama pusiau, supjaustoma trikampėliais – pusrytis, kol šiltas, kai atvėsta – mielinis pyragas (tik suvartot reikėtų tą pačią dieną, nes mieliniai gaminiai ir dar iš neriebios tešlos nemoka dailiai susisent, prieš tai subręsdami ir skonį pagerindami (kaip, pvz., dauguma keksų ar obuolių pyragų) – išsyk darosi sausi ir sprangūs)

Murtabak Manis

SPAUSDINTI RECEPTĄ
Kiekis: 2 24-26 cm skersmens blynai

Tešlai:

 • 350 ml šilto pieno (maždaug 35-38 laipsnių)
 • pakelis sausų mielių (7 g)
 • 3 šaukštai cukraus
 • 260 g miltų
 • 1/2 šaukštelio druskos
 • 1 ir 1/2 šaukštelio kepimo miltelių
 • 2 dideli kiaušiniai
 • 1-2 šaukštai sviesto kepimui

Įdarui:

 • 50 g tirpinto sviesto
 • 50 g riešutų*
 • 50-100 g (ar kiek tik norisi) kapoto šokolado*
 • 4 šaukštai saldinto sutirštinto pieno

Gaminam:

1

Pieną supilam į nedidelį dubenėlį, jame ištirpdom šaukštą cukraus ir ant viršaus užbarstom mieles. Maišyti nereikia. Pridengiam popierinio rankšluosčio skiaute ir paliekam 10-čiai minučių, kol suputos.

2

Miltus, druską ir kepimo miltelius sumaišom didesniam dubeny. Per vidurį padarom duobelę, į ją mušam kiaušinius ir šakute ar šluotele pradedam juos maišyt, vis užgriebdami miltų mišinio. Kai miltų jau per daug ir kiaušiniai nebenori maišytis, pradedam pilti pieną su mielėmis: šliūkštelim pieno, pamaišom, vis užgriebdami sausų miltų, kai nebesimaišo - vėl pieno. Ir šitaip, kol supilsim visą pieną. Aišku, šitaip galima ir nežaist, tiesiog sumaišyt kiaušinius, miltus ir pieną, bet tuomet sulipę miltų gumuliukai, katrie čia mums nebaisiai reikalingi, neišvengiami. Tad jei jų nesinori - nebūtinai šituose blynuose, bet ir, pvz., lietiniuose - miltus pamažėl skieskit skysčiu, pirmiau užmaišydami labai tiršta košę ir ją skystindami, o ne į skystį berkit miltus. Bet čia tik tiems receptams, kur miltus reikia gerai įmaišyt/įplakt, keksiukams ar kokiems nors pasukų/kefyro blynams, kur reikia maišyti tik tiek, kad sausų miltų nebūtų matyt, šito metodo netaikykit.

3

Užmaišytą tešlą pridengiam plėvele ar rankšluostėliu ir padedam prie radiatoriaus pusvalandžiui - po tiek laiko tešlos paviršiui turėtų matytis burbulų. Jei taip nenutiko, palaikom dar šiek tiek, gal radiatoriai pas jus vėsesni.

4

Į 24-26 cm skersmens keptuvę dedam šaukštą sviesto ir kaitinam ant vidutinės ugnies, kol sviestas ištirpsta. Keptuvę pavartom, kad riebalais pasidengtų ir dugnas, ir šonai (o dar geriau - padengiam teptuku). Pilam pusę tešlos į keptuvę, likusią tešlą padedam toliau nuo radiatoriaus arba šaldytuvan, kad mielės kiek aprimtų ir per daug neįsiburbuliuotų. Pasukiojam keptuvę, kad tolygiai pasidengtų dugnas ir šiek tiek šonai. Kepam ant mažos ugnies ~10 minučių, kol paviršius pasidengia nedideliais burbuliukais. Tuomet užbarstom šaukštą cukraus, keptuvę uždengiam dangčiu arba viršų apvyniojam folija ir kepam dar 15 minučių, kol blynas išsipučia ir viršus atrodo pilnai iškepęs.

5

Perkeliam blyną ant lėkštės, apšlakstom lydytu sviestu, apibarstom kapotais riešutais ir šokoladu, nepagailim kondesuoto pieno. Sulenkiam pusiau, lengvai spustelim, viršų aptepam lydytu sviestu. Palaukiam kelias minutes, kol šokoladas aptirpsta, supjaustom į 3-4 gabalėlius ir tiekiam. Kartojam su likusia tešla.

PASTABOS

* riešutams ir šokoladui taisyklių nėra, naudokit savo mėgstamus derinius: pienišką šokoladą ir žemės riešutus, lazdyno riešutus ir nutelą, karijas ar pistacijas ir baltą šokoladą. Arba go big ir maišykit kelių rūšių riešutus ir šokoladą!

Susiję įrašai

No Comments

Parašyk komentarą